Stud(n)ia Performansu
Dzień performatywny na UW
30 marca 2011
Kampus Główny
Uniwersytetu Warszawskiego
30 marca 2011
Kampus Główny
Uniwersytetu Warszawskiego
Dla kogo?
Projekt skierowany jest do wszystkich studentów i absolwentów warszawskich uczelni wyższych, zarówno kierunków humanistycznych, jak i ścisłych. Organizatorzy zakładają, że performans jako medium wypowiedzi o rzeczywistości wpisuje się w całokształt życia społecznego.
Cel:
Projekt ma charakter jednodniowego wydarzenia artystycznego. Jego celem jest dokonanie przeglądu różnorodnych akcji artystycznych posługujących się performansem jako środkiem wyrazu, a także podjęcie próby zdefiniowania zjawiska. Tym samym wydarzenie ma na celu pobudzić uczestników projektu do refleksji nad performansem jako medium mówienia o rzeczywistości, nad swoistością jego języka i rolą, jaką może pełnić w życiu społecznych.
Program:
Ze względu na odmienny charakter składających się na wydarzenie działań jest ono podzielone na dwie części: „Akcja w Kwadrans” i „Studio Performansu". „Akcja w Kwadrans”: będzie przeglądem najnowszych form performatywnych. Od godziny 9.30 do 16.45, podczas pięciu kolejnych przerw akademickich, w rozmaitych przestrzeniach Kampusu rozgrywać się będą jednocześnie performansy z udziałem m.in.: Performerii Warszawy, Zespołu Trzy/Trzecie, tancerek flamenco, muzyków, grupy baletowej, bębniarzy, Grupy Straponten, warsztatowiczów Teatru Remus, Kobiety Wampir, studentów Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych, z Uniwersytetu Muzycznego i innych.
W części kinowej do godziny 17.00 można będzie obejrzeć projekcję stworzonego specjalnie na potrzeby wydarzenia filmu-sondy angażującego studentów – zarówno biorących udział w sondzie, jak i widzów – w refleksję na temat performensu.
O godzinie 17.00 klub zostanie przearanżowany – część kawiarniana stanie się widownią, a z części kinowej zostanie wydzielona scena.
Tam, o godzinie 18.30, dojdzie do spotkania konfrontującego praktyków z teoretykami w dziedzinie performansu, podczas którego podejmiemy próbę zdefiniowania zjawiska. Po spotkaniu zaprezentowane zostaną dwa spektakle wykorzystujące narzędzia performansu do nawiązania kontaktu z widzem. Wydarzenie zakończy się koncertem muzyki eksperymentalnej.
„Studio Performansu”: zaaranżowane na parterze budynku Dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej, będzie otarte w ciągu całego dnia w godzinach od 9.30 do 22.30. Klub podzielony będzie na dwie części. W części kawiarnianej serwowane będą gorące napoje i słodki poczęstunek, a goście będą mieli możliwość zapoznania się z nagraniami prezentującymi najsłynniejsze światowe rejestracje historii performansu.