Ives Klein, który był artystą niejednoznacznym, jego pomysły i projekty wykraczały zawsze poza ramy nazwanych stylów artystycznych. Dlatego do dziś żadnemu krytykowi nie udało się Kleina zaszufladkować do żadnego nurtu w sztuce współczesnej – mówi się o nim "postmodernista", co jest określeniem bardzo pojemnym. Fotografia, która powstała w 1960 roku, przedstawia artystę we własnej osobie i jest zapisem performensu, który Klein wykonał w miejscowości Fontenay-aux-Roses. Nosi tytuł "Skok w pustkę", a jej celem było udowodnienie, że Klein potrafi lewitować i unosić się w powietrzu.
Artystyczne eksperymenty na ten temat – to jeden z jego ulubionych wątków we własnej twórczości. Zdjęcie jest oczywiście fotomontażem – w rzeczywistości pod murem, z którego skacze artysta, leżał materac. Harry Shunk podmienił dolne połowy zdjęcia – tę z materacem zamieniając na taką, na której widać już tylko chodnik.
Praca "Skok w pustkę" to nietypowy fotomontaż: bo choć autorzy nigdy nie ukrywali faktu manipulacji, mało kto o tym pamięta. To zdjęcie jest bowiem wyrazem projektu artystycznego i nie ma znaczenia jak zostało zrobione – straciło swoją "fotograficzną" funkcję na rzecz treści, którą niesie.
Źródło informacji oraz zdjęcia:
Artykuł "100 najważniejszych zdjęć świata" Anny Cymer
http://www.swiatobrazu.pl/100-najwazniejszych-zdjec-swiata-ives-klein-skok-w-pustke-21044.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz